Rozhodl jsem se postavit vlastní "velký" jet.
Důvody které mě k tomu vedly. Několikrát jsem spadnul s modelem, protože jsem ho špatně viděl - takže něco velkého.
Chci prezentovat dmychadla která vyrábím - jejich výkon a zvuk při průletech nízko nad zemí.
Letadlo by se mi mělo líbit, mělo by mít menší křídla a mohutnější trup , aby bylo velké s menším odporem vzduchu a nízkou váhou. Volba padla na F-16. Vypadá trochu "raketově" , akorát je trochu komplikace s podvozkem - ale to se nějak zvládne.
Materiál - požadavky nižší pracnost (maximálně zaměstnat cnc frézu a minimálně moje ruce), rozumná váha, dobrá pevnost a odolný povrch. Dobrá opravitelnost při kolizi . Možnost nahradit bloky dílů a pouze místní deformace - rozhodl jsem se pro stavbu z extrudovaného polystyrenu , která bude maximálně vylehčená a olaminovaná dvěma vrstvami osmdesátky skla.
Konstrukční stavba by se mi líbila, ale měl jsem obavy z místních oprav při havárii. Zde se poškodí struktura a již nikdy se neuvede do původního stavu. U polystyrenu prostě vyříznu poškozený blok, znovu vyfrézuji danou oblast , vlepím a olaminuji. V polystyrenu se taky dají dobře dělat kanály, které mimochodem považuji za hodně důležité na optimální využití výkonu dmychadla.
Takže rozhodnuto. Bude to F-16 délka 2400 , rozpětí 1630 , váha celkem nejlíp do 8 kg - to se nedostanu , ale kolem 9 kg by se už mohlo zadařit a při 10 kg to taky poletí.
1130X.jpg 1130X.jpg 1130X.jpg 1130X.jpg

Main Main úvod úvod frezovani L-39tisk dmychadlo65 dmychadlo120 galerie galerie